İçeriğe geç

Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı Ev Sistemleri” denilince aklınıza gelen şeyleri unutun. Sizleri bambaşka bir konfor ve tecrübe bekliyor. Gelin kullanım alanlarını ve ürünlerimizi tek tek inceleyelim.
Tabii ki bu yazımızda Türkiye’de akıllı ev denilince akla gelen yanlışları da düzelteceğiz.

akıllı-ev

Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı ev ürünlerinin birbirlerini tetikleyip, önceden belirlenmiş -veya öğretilmiş- görevleri yapmasına akıllı ev otomasyonu denir, akıllı ev sistemleri aynı zamanda kullanıcıyı aşağıda örneklerini verdiğimiz durumlarda uyarır ve yönlendirir. Bu terim, aydınlatma, güvenlik ürünleri ve ısıtma soğutma ekipmanlarından bahçe ekipmanlarına geniş bir yelpazeyi kapsar.

YANLIŞ : Burada yanlış bilinen şey, Akıllı Ev Sistemlerinin, “apartmanın zil ve dış kapı kamerası ile donatılmış” olmasıdır. Ülkemizde maalesef terimler çok havalı fakat içleri boştur. Bu yüzden “Akıllı” ev ekipmanları araştırırken içeriğinin ne olduğunu iyi incelemenizi tavsiye ederiz.

DOĞRU : Akıllı Ev Sistemleri isteğe bağlı olarak -ve bununla sınırlı kalmayarak- evinizin, siz evde olmasanız dahi kendi kendini yönetebilmesini, senaryoları işleyebilmesini, uzaktan yönetilmesini sağlar; aydınlatma grubu, kameralar, sensör grubu, ısıtma soğutma ile genel hatları çizilebilir, ama bununla sınırlı kalmaz. Akıllı ev kullanıcısı istediği gibi ek akıllı ev ekipmanı ekleyebilmelidir. Sistem kendi içerisinde tutarlı olmalı ve yeni ekipmanları kabul edebilmelidir.

Akıllı Ev Sizi Uyarır!

Akıllı ev sistemi sizin uyaran sistem olmalıdır. Belirlenen senaryolar çerçevesinde, yüksek elektrik tüketimini, lüzumsuzca açık kalan cihazları, açık kalan ve tüketimi etkileyebilecek kapı pencereyi size bildirmeli, aynı zamanda mülkünüze zarar verebilecek vahşi hayvan, hırsızlık, doğal afet vb. durumlarda aksiyon almanız için sizi yönlendirecek sistem olarak çalışmalıdır.

Akıllı Ev Sistemleri Senaryoları

Gelin senaryolar ile size akıllı ev otomasyonunu anlatalım. Bu senaryolar sadece birkaç örnektir. Fonksiyonellik ve cihaz kapasitesi tamamen isteğe uygun düzenlenecektir.

Senaryo 1: Konfor odaklı senaryo

Perşembe günü, elinizde çantalar evinize giriyorsunuz, dış kapıyı açtınız. Kapı açıldığında giriş aydınlatmaları otomatik olarak devreye girdi. Perşembe günleri spora gidiyorsunuz ve eve geldiğinizde duş alacaksınız, sıcak suyun hazır olmasını istiyorsunuz; kombi siz eve gelmeden suyu ısıttı. Eve geldiğinizden 30 dakika sonra odanızda en sevdiğiniz müzik çalmaya başladı.

Senaryo 2: Korunma odaklı senaryo

Gece 1 ile sabah 5:30 arası dış aydınlatma ve salonun ışığı aralıklı olarak açılmasını sağlayabilirsiniz. Ve ek olarak yağmur yağdığında panjurların otomatik olarak yarıya indirilmesini programlayabilirsiniz.

Evinizden uzaktasınız, kameraların hareket algıladığında alarm çalmasını ve sizi uyarmasını isteyebilirsiniz. Aynı zamanda herhangi bir kapı veya pencere açıldığında da sistemin sizi uyarmasını ayarlayabilirsiniz.

Senaryo 3: Doğayı koruma odaklı senaryo

Elektrik tüketiminiz belirli bir seviyeye ulaştığında sistemin sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak pencereler açıkken klimanın çalışmasını engelleyebilirsiniz. Su kaçaklarını tespit edip, gereksiz su kullanımını ve mobilyalarınıza gelecek zararı daha başlamadan durdurabilirsiniz.

Yukarıdaki gibi senaryolar ve daha fazlası ile hayatınızı kolaylaştırıp konforunuzu arttırabilirsiniz. Tüm cihazlarımız birbirleriyle haberleşip, tam olarak birbirleriyle entegre çalışabilmektedir. Bu ürünler birbirlerini belirlenen durumlarda tetikleyebilirler. Aynı şekilde zamanlanabilirler. Başka uygulamalar ile entegre çalışabilirler. Kullanıcıya tek mobil uygulama üzerinden bildirim verme ve bu uygulama üzerinden yönetilme gibi durumlarda çalışabilmektedir ve son olarak Google Home, Alexa, Apple ile bağlanabilirler.

Akıllı ev sistemleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için hemen bizimle +90 (266) 312 12 06 numaramızdan irtibata geçebilirsiniz. Mağazamızı ziyaret ederek ürünleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca son yaptığımız işleri ve duyurularımızı instagram üzerinden https://www.instagram.com/heromuhendislik/ adresimizden takip edebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için değerli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir