İçeriğe geç

Güneş Enerji Sisteminizin Verimini Etkileyen 7 Faktör

Güneş enerjisi sisteminizi kurarken hesaplamalarınızı iyi yapmanız gerekir. Çünkü her zaman teorikte hesapladığınızla gerçekleştirdiğiniz sistem aynı gücü üretmeyebilir. Bu yazımızda da güneş enerji sistemlerinde verim etkenlerini sizlerle paylaştık.

1. Gölgelenme

Çatınızda bulunan nesneler veya ağaçların meydana getirdiği gölgeler panellerinizin verimliliğini yarıdan fazla etkileyebilir. Bu da amorti süresinin uzamasına sebep olabilir. Böyle nesneler varsa çatıdan kaldırılmalı veya bu paneli konumlandırırken bu etkenleri göz önüne almalısınız.

2. Hava ve İklim

Hava ne kadar sıcaksa panelin verimliliği daha yüksektir gibi bir kanı mevcuttur. Ancak sanılanın aksine güneş panelleri optimum bir sıcaklığa göre çalışmaya ayarlıdır.

Bulutlu havalar güneş ışığını engellediği içinde verimi etkileyen bir başka husustur.

3. Çatı yönü ve açısı

En yüksek verimi alabilmek için olabildiğince güneş ışığının panellere ulaşması gerekiyor. Bunun için en ideali çatınızın güneye bakması ve konumunuza bağlı olarak uygun bir derece ile eğik olması gerekiyor. Eğer çatınız yeteri eğime sahip değilse gerekli ayarlamaların yapılması gerekiyor.

4.Güneş Paneli Tipi

Güneş panelleri monokristal ve polikristal olarak ikiye ayrılmaktadır. Monokristaller verim olarak polikristallere göre daha fazla verimliliğe sahiptirler. Ancak fiyat bakımından da daha pahalıdırlar. Bunun için size en uygun yöntemi belirleyip uygun paneli seçmelisiniz. Kısıtlı alana sahipseniz monokristal sizin için daha iyi seçenek olacaktır.

5. Güneş Enerjisi Sisteminde Kullanılan Malzemeler

Her sisteme özel olarak doğru cihazlar kullanılmalıdır. Her sistemin ihtiyacına göre doğru cihazlar kullanılmalıdır. Bu sistemlerin tasarımı yapılırken bir uzmandan yardım almanızı öneririz.

6. Güneş Paneli Üzeri Kirlenme

Güneş panelinizin üzerinde meydana gelecek aşırı tozlanma panellerin verim değerini etkiler. Belirli periyotlarla temizliklerinin yapılması gerekmektedir.

7. Çatı da Kullanılan Malzeme

Güneş paneli verimini etkileyebilecek bir diğer faktör de malzemenin rengidir. Koyu renkler sıcaklıkları artırarak güneş panellerinin performansını düşürebilir.

Yorumlarınız bizim için değerli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir