İçeriğe geç

Güneş Paneli Kurulumu Nasıl Yapılır?

Güneş Paneli Kurulumu

Güneş paneli kurulumu yapmak için öncelikle şu malzemelere sahip olmalısınız;

  • Güneş Paneli
  • Şarj Kontrol Cihazı
  • İnvertör
  • Akü
  • Solar Kablo (4mm ya da 6mm)
  • MC4 Konnektör (Paralel veya seri(erkek/dişi))

Yukarıda listelenen malzemelerin elbette ki güçleri, tipleri, kulanım amaçları ve koşulları farklılık göstermektedir. Ek olarak, kurulum yapılacak olan alanın enerji ihtiyacına bağlı olarak seçilecek malzemelerin cinsi önemlidir. Bu nedenle mekanın enerji ihtiyacını tespit etmek oldukça faydalıdır.

Güneş enerjisi sistemi kurulumunda ilk adım olarak güneş panelinden başlayalım. Güneşten gelen enerjiyi en verimli şekilde kullanabilmek için güneş paneli mekanın en iyi güneş alan yerine yerleştirilmelidir. Özellikle ülkemizin coğrafi konumu nedeni ile güney cepheler tercih edilmelidir. Güneş panelinin monte işlemi mümkün olduğunca bilinçli ve sağlam yapılmalıdır. Kimse rüzgar ve benzeri dış etmenlerde panel kaybına uğramak istemez.

Güneş paneli sabitlendikten sonra, arkada yer alan biri + diğeri – olan MC4 uçlarından kontrol cihazına yetişecek şekilde kablo uzatılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de artı ve eksi uçların birbirine eklenmesidir.

Kontrol cihazına gelen kablo girişleri cihaza uygun olacak şekilde soyulmalıdır. Şarj kontrol cihazı üzerinde güneş paneli simgesi yer almaktadır. Böylelikle kablo bağlantısının cihaz ile nasıl yapılacağı netleştirilmiş olur.

Daha sonra, kontrol cihazında yer alan akü işaretinden çıkan kablolar aküye bağlanmalıdır. Artı uç artıya, eksi uç eksiye bağlanmalıdır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken önemli bir durum vardır. İlk olarak artı uçlar daha sonra eksi uçlar bağlanmalıdır.

Temsili Güneş Enerjisi Sistem Diyagramı

İnverter üzerinde gösterilen artı ve eksi uçların aynı şekilde bağlanması gerekmektedir. Ek olarak, artı uçları önce bağlama konusunda hassas davranılmalıdır. İnverter bağlantısında ters bağlantı yapmaktan kaçınılmak gerekmektedir.

Sonuç olarak GES kurulumunun basit olduğunu görmekteyiz. Fakat, bu konu hakkında bilgili ve tecrübeli kişilerin yardımı alınması şiddetle tavsiye edilmektedir. Yukarıdaki yer alan adımları takip ederek istediğiniz mekanda güneş paneli kurulumu yapabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki tecrübesizlik sonucu oluşacak hatalardan kaçınmak ve sistemin tam performansta çalışmasını garantilemek için bir uzmandan yardım almakta fayda vardır.

Yorumlarınız bizim için değerli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir