İçeriğe geç

Solar Sistem Nedir?

Solar sistem, termal enerji veya elektrik enerjisi üretmek için güneş ışınlarını kullanır. Ülkemizde, şebeke ölçekli güneş enerjisi sistemleri için güney bölgesi tercih edilmektedir. Fakat, daha küçük ölçekli çatı fotovoltaik hücreler tüm bölgelerde tercih edilmektedir.

GES kullanımının önündeki yaygın olan engel ilk yatırım maliyetleridir. Bu sorunla mücadele etmek için devlet tarafından bazı teşvikler sağlanmaktadır. Güneş enerjisi sistemi kurulum maliyeti ve teşvikler ile ilgili bilgiye yazımızdan da ulaşabilirsiniz. Almanya ve ABD gibi ülkeler 2023 yılı için yüz milyarlarca dolar bütçeyi güneş enerjisi sistemi kullanımı için ayırdığını duyurdu.

Solar Sistem Tarla
Almanya Güneş Enerji Sistemi Tarlası

Solar Sistem Kullanım Alanları

  • Çatı üzerine GES kurularak evlerin elektrik ihtiyacını sağlamak
  • Elektrik enerjisinin olmadığı bağ evi gibi yapılar
  • Tarımsal sulama alanları
  • Organize sanayi bölgeleri, oteller, akaryakıt istasyonları, hastaneler, hayvancılık tesisleri gibi geniş alanlar
  • İklim değişikliği sonrasında seralarda oluşacak sıcaklık farkını dengede tutmak
  • Sokak lambaları ve trafik lambaları gibi ışıklandırma sistemleri

Solar Sistem Nasıl Çalışır?

Güneş paneli üzerinde yer alan fotovoltaik hücreler güneşten gelen ışığı soğurur. Panel hücreleri gelen bu fotonları elektriğe dönüştürür. Bu olaylar neticesinde doğru akım(DC) elde edilir. Ancak, doğru akım kendi başına güç vermek için uygun değildir. Bu nedenle elde edilen enerji gerekli eviricilere iletilir. Böylelikle inverter aracılığı ile, DC akımı alternatif akıma(AC) çevrilmektedir. Sonuç olarak elde edilen AC akım direkt olarak sisteme dağıtılabileceği gibi aküler yardımı ile depolanabilmektedir.

GES Kurulum Maliyeti Nedir?

Güneş enerjisi için sistem maliyeti ihtiyaca göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, standart bir karavan kurulum ihtiyacı 1-2 panel arasında değişmektedir. Ancak bir evin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için 15-20 panel gereksinim olmaktadır. Unutulmamalıdır ki bu panel sayıları ortalama bir güç üzerinden hesaplanmaktadır. Eğer 100 W gücündeki paneller kullanılmak istenirse bu rakam 50 ye çıkacaktır.

Bu sebeple güç üzerinden örnek vermek daha doğru olacaktır. 3 KW gücündeki bir solar sistem için maliyet 4.500 USD civarında olmaktadır. Fiyatın sabit olması ve anlaşılabilmesi için maliyetleri dolar olarak göz önüne almak sağlıklı olacaktır. 7.5 KW sağlayan bir sistem için ise kurulum maliyeti ortalama 10.000 USD olarak karşımıza çıkmaktadır.

“Solar Sistem Nedir?” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Tarımsal sulamada GES için ruhsata ayrıcalık – Hero Mühendislik

Yorumlarınız bizim için değerli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir