İçeriğe geç

Sonoff GK-200MP-2 Akıllı Kamera Kurulumu


Bu yazımızda Sonoff’un akıllı ip kamerası olan GK-200MP-2 modelinin nasıl kurulumunun yapılacağını anlatacağız.

Cihazın Fiziksel Özellikleri

Kurulum Aşamaları

  1. “Ewelink” uygulamasını App Store veya Google Play’den indirip cihazınıza kurun.

2. Cihazı fişe takın.

Açıldıktan sonra, ilk kullanım sırasında kamera varsayılan olarak fabrika ayarlarına sıfırlanır. Sesli uyarı, başarıyla açıldığını gösterir.

Kullanıcıları değiştirirdiyseniz veya cihazı fabrika ayarlarına döndürmek için, lütfen ” Reset success” sesini duyana kadar kameranın altındaki “SIFIRLA” düğmesine 3 saniye boyunca uzun basın, ardından başarılı bir yeniden başlatmanın ardından sesli uyarıyı duyduktan sonra bir sonraki adıma geçin.

3. Kamerayı uygulamaya ekleme

Aşağıda gösterildiği gibi “Wi-Fi yapılandırması için lütfen cep telefonunu kullanın” ifadesini duyduktan sonra kamerayı eklemek için APP üzerindeki “+” düğmesine dokunun:

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra kameranız kullanıma hazır olacaktır.

Fabrika Ayarlarına getirme (Resetleme)

“Reset success” sesini duyana kadar kameranın altındaki “RESET” düğmesine 3 saniye boyunca uzun basın ve bırakın, ardından sesli bir komut gelmesi başarıyla yeniden başlatıldığını gösterir. Kamera başarıyla sıfırlanır ve hızlı eşleştirme moduna girer.

Yaygın Sorunlar

1. Wi-Fi bağlanamıyor ve eşleştirilemiyor mu?

Lütfen aşağıdaki sorunları kontrol edin ve Wi-Fi bağladığınızda cihazı yeniden ekleyin
① Wi-Fi parolasının doğru olduğundan emin olun ve Ethernet kablosunu bağlamayın; Yalnızca 2,4 GHz Wi-Fi ağını destekler. Lütfen 5GHz Wi-Fi ağını devre dışı bırakın,
çift bant yönlendirici kullanın;
③ Kamerayı yönlendiricinize daha yakın tutun;
④ Lütfen kamerayı parazit olmayan bir ortamda eşleştirin ve bağlayın.

2. Hoparlörden cızırtılı ses gelmesi normal mi?

Akıllı telefonunuz ve kamera, “Konuş”u kullandığınızda karşılıklı parazite neden olabilir ve hoparlörden gıcırtı sesi gelmesine neden olabilir. Paraziti ortadan kaldırmak için lütfen akıllı telefonunuzu kameradan uzak tutun.

3.Akıllı telefonumdaki kamerayla iletişim kurduğumda neden ses yok?

Akıllı telefonunuzda “Konuş” işlevini etkinleştirdiğinizden emin olun. Kameradan ses gelmiyorsa, lütfen mikrofonun sessize alınıp alınmadığını kontrol edin.

4.Video kayıtları nasıl oynatılır? TF kartının videoları bilgisayarımda oynatılabilir mi?

Videoları oynatmak için kamerayı kapatın ve TF kartını bilgisayarınıza takın.

5.EWeLink APP’de “Etkinlik algılama hatırlatıcısı” nasıl etkinleştirilir?

Kamera sayfasının sağ üst köşesindeki “ ” öğesine dokunun, ayar sayfasına erişin ve “Etkinlik algılama hatırlatıcısını” etkinleştirin, ardından “yüksek, orta ve düşük hassasiyet” arasından doğru olanı seçin ve “Sesli Uyarı”yı açın. Herhangi bir hareket algılandığında kamera alarm verecektir.

6.Videolar oynarken neden takılıyor?

Videoların akıcı bir şekilde oynatıldığından emin olmak için lütfen geniş bant ağına bağlanın. Kamera için 2Mbps’lik uplink geniş bantını ve akıllı telefon için 2Mbps’lik downlink geniş bandını kullanmanızı öneririz. Kamera birçok kullanıcının bağlı olduğu bir Wi-Fi ağına bağlıysa videolar takılabilir, lütfen Ethernet kablosunu takıp deneyin.

7.Yanlış alarmların tetiklenmesi nasıl önlenir?

Hareket algılama, insan hareketinden ziyade nesne hareketini izlemek için kullanılır, bu nedenle ışık ışını, ağaçların gölgesi, uçan hayvan aktivite algılama hatırlatıcısını tetikleyebilir. Yanlış alarmların tetiklenmesini önlemek için lütfen hareket algılama hassasiyetini “düşük seviye” olarak ayarlayın.

“Sonoff GK-200MP-2 Akıllı Kamera Kurulumu” hakkında 2 yorum

  1. Abdulkerim ÇELİK

    RTSP link ile sadece izlenebiliyor. Home assistant Entegrasyonu ve Pan/Tilt kontrolleri yok. Bu işlem sadece ewelink uygulaması ile mümkün.

Yorumlarınız bizim için değerli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir