İçeriğe geç

Ayvalık Güneş Enerjisi Sistemi

Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş çekirdeğindeki füzyon sonrasında ortaya çıkan ışıma enerjisi çevreye yayılır. Bunun sonucunda ortaya çıkan enerjiyi kullanma yöntemlerinden birisi de güneş pilleridir. Güneş panelleri olarak ta adlandırılan bu cihazlar ile bu enerji kullanılarak doğrudan elektrik enerjisi elde edilir. Ayvalık güneş enerjisi için elverişli bir bölgedir.

Güneş Enerjisi Sistemi Örneği

Ege Bölgesi Güneşlenme Süresi

Ege Bölgesi, coğrafi konumunun avantajı ile birlikte yüksek enerji potansiyeline sahiptir. Temmuz ayında 12 saat güneşlenme süresine sahiptir.

Türkiye yıllık 2800 saat güneşlenme süresine sahiptir. Bu değer ortalama olarak günlük 7.5 saate eşittir. Ayrıca, Ayvalık ve Ege Bölgesi ortalama olarak 8.2 saat güneşlenme süresine sahiptir. Böylece, ülke ortalamasının üzerinde bir yıllık güneşlenme süresi elde edilmektedir.

JRC Verilerine Göre Türkiye Haritası Yıllık Işınım Yoğunluğu

Hero Mühendislik Ayvalık Güneş Enerjisi Sistemi

Enerji maliyetlerindeki artış ile birlikte doğal kaynaklardan yararlanarak doğal kaynaklardan enerji üretimi önem kazanmaktadır. Güneşten gelen enerjiyi kullanarak elektrik üretimi, umut veren bir çözüm olarak göz önüne gelmektedir.

Hero Mühendislik olarak uzman kadromuz ile Ayvalık ve çevresinde güneş enerjisi sistemleri için satış, montaj, işletme ve teknik servis hizmeti vermekteyiz. Hero Mühendislik olarak anahtar teslim projeler sunmaktayız.

Güneş Paneli Sistemi

Artan Enerji Maliyetleri ve Güneş Enerjisi

Güneş enerjisi sistemleri; akaryakıt istasyonları ve fabrika gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Böylece en büyük masraflarından biri olan elektrik ücretleri ortadan kalkmaktadır. Ayrıca yenilenebilir enerji alanında devlet teşvikleri ile yatırımcılara destek sağlanmaktadır. Bununla birlikte, finans kuruluşları tarafından verilen uzun vadeli krediler ve ödemeye geç başlama seçeneği yatırımcılara kolaylık sunmaktadır.

Devlet tarafından, elektrik ihtiyacını güneş enerjisi yolu ile temin eden tesislere %50’ye varan hibe desteği verilmektedir. Özellikle, petrol fiyatlarındaki yüksek artışlara karşı çiftçilerin mazot giderlerinden kurtulmalarına olanak sağlanmaktadır. Ülkemizdeki petrol fiyatlarının oldukça yüksek olması nedeni ile bu alanda yapılan yatırımlar, kurulum maliyetini birkaç yıl içerisinde amorti etmektedir.

Sulama ihtiyacı yaz dönemlerinde artmaktadır. Ek olarak yaz dönemi, güneş enerjisi ile elektrik üretimi açısından en elverişli zamandır. Böylece enerjiye en ihtiyaç duyulan zamanda en yüksek verimde doğal enerji ortaya çıkmaktadır.

Güneş enerjisi ve akıllı ev sistemleri ile ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir